Anselm Kiefer − malarz i rzeźbiarz niemiecki odznaczony nagrodą państwową
#Kiefer #sztuka #Niemcy #kultura #rzeźba #odznaczenie
Minister stanu ds. kultury Claudia Roth poinformowała (27.02.2023) o przyznaniu przez władze federalne Wielkiego Krzyża Zasługi z Gwiazdą Republiki Federalnej Niemiec (Großes Verdienstkreuz mit Stern der Bundesrepublik Deutschland) wybitnemu malarzowi i rzeźbiarzowi niemieckiemu Anselmowi Kieferowi. Uroczyste wręczenie odznaczenia miało miejsce w Paryżu, gdzie artysta mieszka i działa od 1992 r.; w uroczystości uczestniczył ambasador Niemiec Hans-Dieter Lucas.
Na twórczości Anselma Kiefera (ur. 1945 w Donaueschingen), którą charakteryzują głównie pejzaże z elementami katastroficznymi, wielkie piętno odcisnęła II wojna światowa. Kiefer dorastał bowiem w zniszczonym mocno podczas wojny mieście i te obrazy pozostawiły w jego pamięci niezatarte wrażenie. W 1951 r. rodzina przeniosła się do Ottersdorf. Po maturze Kiefer studiował prawo i romanistykę na Uniwersytecie we Freiburgu, a po trzech semestrach zmienił kierunek studiów i przeniósł się na wydział sztuk pięknych do Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych we Freiburgu, a później do Karlsruhe. W 1992 r. przeprowadził się do Francji; od 2008 r. mieszka w Paryżu.
W swych pracach artysta nie stronił od konfrontacji z mroczną przeszłością własnego narodu; obecne w nich były zwłaszcza tematy związane z okresem panowania narodowego socjalizmu, a także tematy tabu historii XX w. czy też kontrowersyjne tematy z najnowszej historii. Kiefer jest cenionym nie tylko w Niemczech i we Francji, ale też w świecie artystą. Miał dotąd wiele wystaw indywidualnych w europejskich i amerykańskich instytucjach sztuki współczesnej (m.in. w Berlinie, Nowym Jorku, San Francisco, Bilbao). Jego prace znajdują się w licznych galeriach sztuki na całym świecie.
Minister Roth zwróciła uwagę, że odznaczenie zostało przyznane wyjątkowemu artyście, którego dzieło nie unikało rozprawiania się z historią w okresie powojennych Niemiec. W walce przeciwko zapomnieniu jego charakterystycznym środkiem stylistycznym było radykalne łamanie tabu. Roth podkreśliła również, że we Francji, która stała się jego drugą ojczyzną z wyboru, artysta cieszy się najwyższym uznaniem jako pośrednik kultury i budowniczy mostów między Niemcami a Francją. W owym niemiecko-francuskim partnerstwie, jakie zbudowano w okresie powojennym, Anselm Kiefer ma − jej zdaniem − dzięki swej artystycznej twórczości wielki udział.
Odznaczenie Großes Verdienstkreuz mit Stern zostało ustanowione w 1951 r. przez ówczesnego prezydenta RFN Theodora Heussa. Jest to najwyższe odznaczenie państwowe przyznawane przez władze federalne za zasługi cywilne na rzecz dobra wspólnego. W sferze kultury i mediów otrzymali je dotąd m.in.: Jan Assmann (historyk) i Aleida Assmann (antropolog kultury, literaturoznawca), Christopher Clark (historyk), Herbert Blomstedt (dyrygent), Roland Jahn (dziennikarz, opozycjonista NRD), Simon Rattle (dyrygent). (M. Wagińska-Marzec)
3 marca 2023
https://www.deutschlandfunkkultur.de/grosses-verdienstkreuz-fuer-anselm-kiefer-100.html