Bazowa sieć wodorowa została zatwierdzona przez Bundesnetzagentur
#Bundesnetzagentur #bazowa sieć wodorowa #Robert Habeck
Federalna Agencja ds. Sieci Elektrycznych, Gazowych, Telekomunikacyjnych, Pocztowych i Kolejowych (Bundesnetzagentur) zatwierdziła wniosek dotyczący bazowej sieci wodorowej złożony przez operatorów systemów przesyłowych w dniu 22 lipca 2024 r., tym samym kończąc fazę planowania. Sieć zatwierdzona 22 października br. ma charakter tzw. rdzeniowy, czyli w praktyce będzie łączyć centralne lokalizacje wodorowe we wszystkich krajach związkowych, od ośrodków produkcyjnych i punktów importu po magazyny i przyszłych klientów w przemyśle i elektrowniach. Zatwierdzony plan sieć bazowej obejmuje linie o łącznej długości 9040 km, z czego ok. 60% to linii przesyłowe (gazociągi) zaadaptowane na potrzeby przesyłu wodoru. W docelowym 2032 r. zakładana moc sieci tzw. wprowadzana wyniesie 101 GW, a moc tzw. wyjściowa 87 GW.
Według Roberta Habecka (Federalnego Ministra Gospodarki i Ochrony Klimatu): „Bazowa sieć wodorowa jest decydującym sygnałem świadczącym o przyszłej rentowności Niemiec jako lokalizacji biznesowej. Ponieważ jest to podstawowy warunek pomyślnego zwiększenia wykorzystania wodoru, a tym samym dekarbonizacji i konkurencyjności przemysłu w Niemczech. Dzięki zatwierdzonej sieci bazowej zapewniamy bezpieczeństwo planowania wszystkim zaangażowanym – od producentów wodoru w kraju i za granicą, przez operatorów elektrowni i systemów magazynowania, aż po przyszłych użytkowników przemysłowych. Faza planowania sieci bazowej była intensywna. Szybko stworzyliśmy ramy prawne, które zapewniają uczestnikom rynku bezpieczeństwo, a jednocześnie oferują niezbędną elastyczność, aby móc reagować na zmieniające się warunki w miarę wzrostu rynku. Dzięki zatwierdzeniu plany mogą teraz szybko stać się rzeczywistością. Pierwsze linie wodorowe w sieci bazowej zostaną oddane do użytku w przyszłym roku, a następnie budowa będzie przebiegać stopniowo, aż do docelowego 2032 r. Sieć bazowa jest punktem wyjścia dla nowej infrastruktury i centralnym elementem transformacji energetycznej. Niemcy są pionierem w Europie i dają ważny przykład naszym sąsiadującym krajom europejskim, z którymi ściśle współpracujemy”.
Z tego względu, że duża część przyszłego zapotrzebowania na wodór w RFN będzie pokrywana z importu, planuje się utworzenie 13 przejść granicznych z sąsiadującymi państwami europejskimi. Łącznie operatorzy systemów przesyłowych planują zainwestować do 2032 r. ok. 18,9 mld euro. Wodorowa sieć bazowa będzie budowana stopniowo: pierwsze linie wodorowe zostaną uruchomione od 2025 r. W pierwszej kolejności będą oddane do użytku linie tzw. konwersyjne, czyli według planów te, które nie są już wykorzystywane do przesyłu gazu ziemnego. Nakłady na budowę sieci mają pochodzić z funduszy komercyjnych. (W. Ostant)
https://www.bmwk.de/Redaktion/DE/Pressemitteilungen/2024/10/20241022-wasserstoff-kernnetz.html