Gesichert rechtsextrem − AfD uznana za potwierdzony przypadek ekstremizmu prawicowego
#AfD #ekstremiz #BfV #kontrwywiad
Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) zmienił status AfD z dotychczasowego − podejrzenia ekstremizmu prawicowego − na przypadek potwierdzonego ekstremizmu prawicowego. Przyznawanie takich statusów jest elementem metodyki pracy wewnętrznych służb specjalnych. Hierarchia obejmuje trzy poziomy: kontrolę ogólną, podejrzenie ekstremizmu oraz potwierdzone przypadki ekstremizmu.
Dla AfD uznanie za partię w tak wysokim stopniu zagrażającą porządkowi konstytucyjnemu nie jest sytuacją nową. Już wcześniej jej trzy organizacje krajowe − w Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii − uznano za gesichert rechtsextrem. Tym razem decyzją BfV cała partia została zakwalifikowana w ten sposób. Podkreślić należy, że przyznany status określa zakres metod stosowanych do obserwacji działalności podmiotów, które interesują służby ochrony konstytucji. Kontrola ogólna opiera się na rozpoznaniu przy wykorzystaniu materiałów ogólnie dostępnych, dwa wyższe poziomy wiążą się z zastosowaniem technik wywiadowczych. Funkcjonariusze np. mogą pozyskiwać informatorów z kręgów partii, prowadzić kontrolę Internetu, skrycie obserwować wybrane osoby itp. Partie, którym nadano taki status, mogą nadal prowadzić działalność polityczną. Świadczy o tym udział przedstawicieli AfD w ubiegłorocznych wyborach krajowych w Saksonii i Turyngii, gdzie partia zyskała duże poparcie wyborców.
W kontekście komunikatu BfV pojawiły się głosy o szybkiej delegalizacji AfD. Wydają się one zdecydowanie przedwczesne, ponieważ zakaz działalności stronnictw politycznych stanowi wyłączną prerogatywę Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, a nie jest wprowadzany decyzją administracyjną BfV. Wnioskować o delegalizację partii politycznych mogą: rząd federalny, Bundestag i Bundesrat, ale czynią to według własnego uznania. Oznacza to, że decyzja BfV w żaden sposób nie obliguje tych organów do podejmowania takich kroków. Sygnały płynące z CSU, której polityk Alexander Dobrindt ma zostać nowym szefem federalnego MSW, świadczą o tym, że nie planuje się obecnie takich działań. Pamiętać należy, że procedura delegalizacyjna jest skomplikowana, a FTK niezwykle pieczołowicie sprawdza wnioski w tym zakresie. Władzom federalnym dwukrotnie nie udało się uzyskać zakazu działalności nazistowskiej NPD.
Politycy AfD zareagowali na decyzję BfV oburzeniem, oskarżając go o pełnienie de facto funkcji antydemokratycznej policji politycznej, represjonującej największą partię opozycyjną w kraju. Wsparli ich niektórzy zagraniczni politycy, jak np. amerykański sekretarz stanu Marco Rubio i węgierski premier Viktor Orbán. (M. Wiliński)
https://x.com/SecRubio/status/1918344238468649055