Komisja śledcza Bundestagu ds. zbadania okoliczności wycofywania się RFN z energetyki jądrowej przesłuchała pierwszych świadków
#Bundestag #Komisja śledcza nr 2 #energia jądrowa #rezygnacja z atomu
10.10.2024. Działająca od kliku tygodni komisja śledcza ds. zbadania okoliczności wycofywania się Niemiec z energetyki jądrowej w drugim tygodniu października rozpoczęła przesłuchania pierwszych trzech świadków. Zadaniem komisji jest uzyskanie całościowego obrazu procesów decyzyjnych oraz ich komunikowania Bundestagowi i społeczeństwu. Dotyczy to przede wszystkim decyzji o ewentualnej kontynuacji pracy elektrowni jądrowych. Celem jest zbadanie, na jakich informacjach oparto decyzje, jakie organy krajowe i międzynarodowe zostały uwzględnione w procesach decyzyjnych oraz czy włączenie w proces podejmowania decyzji o wyłączeniu pracujących w RFN ostatnich elektrowni innych informacji lub organów byłoby właściwe.
Głównym tematem spotkania, któremu przewodniczył przewodniczący komisji Stefan Heck (CDU/CSU), było przesłuchanie trzech pracowników Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Konsumentów (BMUV), którzy odnieśli się do okoliczności wytworzenia kilku notatek sporządzonych w sprawie możliwego przedłużenia żywotności i bezpieczeństwa niemieckich elektrowni jądrowych.
Członkowie komisji byli szczególnie zainteresowani argumentami zawartymi w służbowych notatkach, przemawiającymi za zamknięciem niemieckich siłowni jądrowych w kontekście wcześniej zawartych umów z prywatnymi firmami dot. demontażu elektorowi jądrowych i zabezpieczenia całego procesu. Komisja śledcza zwróciła również uwagę na procedury badania bezpieczeństwa (PSÜ) dot. funkcjonowania niemieckich siłowni jądrowych, które były realizowanie obok kontroli standardowych w ramach prac elektrowni. W ramach prowadzonych przesłuchań przychylono się do twierdzenia, że dodatkowe badania związane z bezpieczeństwem funkcjonowania elektrowni jądrowych w RFN przeprowadzanie przez przedstawicieli niemieckiego Stowarzyszenia Inspekcji Technicznej (TÜV) nie wskazywały na niebezpieczeństwo wynikające z dalszego przedłużenia pracy reaktorów jądrowych w ostatnich działających elektrowniach. Pytani o konkluzje z raportów bezpieczeństwa świadkowie nie chcieli odpowiadać wprost, czy potwierdzone przez TÜV pozytywne rekomendacje w zakresie bezpieczeństwa dla funkcjonujących w RFN siłowni jądrowych w jakikolwiek sposób wpływały na podejmowane wobec nich decyzje dot. przedłużenia ich działalności w świetle notatki z 7 marca 2022 r., sporządzonym wspólnie przez Ministerstwo Środowiska i Gospodarki, w której odrzucono dalszą pracę elektrowni jądrowych ze względu na bezpieczeństwo jądrowe. (W. Ostant)
https://www.bundestag.de/dokumente/textarchiv/2024/kw41-pa-untersuchungsausschuss-atomausstieg-6-sitzung-1022012