Najwyższe niemieckie odznaczenie dla osób zasłużonych w sferze kultury i sztuki
#Niemcy #kultura #sztuka # FederalnyKrzyżZasługi #Steinmeier #Roth
W marcu br. przyznano Federalne Krzyże Zasługi na Wstędze (Verdienstkreuz am Bande) ośmiu osobom, doceniając ich szczególne dokonania w sferze niemieckiej kultury i sztuki w ubiegłym roku. Poinformowała o tym minister stanu ds. kultury Claudia Roth.
Federalny Krzyż Zasługi, najwyższe odznaczenie w Republice Federalnej, przyznał prezydent Frank-Walter Steinmeier osobom rekomendowanym przez minister Roth. Odznaczenie nadawane jest za szczególnie wyróżniającą się aktywność w życiu kulturalnym Niemiec bądź zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego. Należy też dodać, że Federalnym Krzyżem Zasługi honorowane są osiągnięcia nie tylko w sferze kultury, ale także gospodarczo-socjalnej oraz społeczno-politycznej. Osoby proponowane do odznaczenia za dokonania w dziedzinie kultury i sztuki mogły być zgłaszane przez każdego obywatela i ich kandydatury były przekazywane do odpowiednich, uprawnionych do ich przyjmowania gremiów (np. premierów krajów związkowych lub bezpośrednio do minister Roth).
Wśród tych, którzy dostąpili tego zaszczytu w tym roku, znaleźli się: Blixa Bargeld − muzyk, pisarz i aktor − za zasługi dla sceny muzycznej Berlina, Ólafur Eliasson − artysta-rzeźbiarz, wykorzystujący w swych instalacjach nietypowe materiały, Eva Hubert − polityczka, aktywna członkini zarządu Themis Vertrauensstelle, kapitan Joachim Kaiser − w uznaniu zasług za wkład w ratowanie historycznych okrętów i zaangażowanie na rzecz utrzymania dziedzictwa żeglugi morskiej, Luise F. Pusch − literaturoznawczyni, uważana za współzałożycielkę lingwistyki feministycznej w Niemczech, aktorki Ilse Ritter i Sophie Rois oraz Cornelia Schleime − artystka, malarka, performerka, filmowiec, pisarka, wielokrotnie już nagradzana za swą twórczość.
Informując o decyzji prezydenta, minister Roth podkreśliła, że są to osobowości, które ubogacają „naszą wspólnotę” swymi pomysłami i które z „niezmordowanym zaangażowaniem” wcielają je w życie. W jej przekonaniu osoby te stanowią wzorzec dla innych twórców w Niemczech. Ich wspólnym celem jest dążenie do osiągnięcia poprzez język sztuki „pokojowego współistnienia w naszym zróżnicowanym społeczeństwie”. Łączy ich też chęć aktywnego włączenia się w działania na rzecz demokracji, jej współkształtowania i ulepszania. (M. Wagińska-Marzec)