Niemcy dołączają do operacji kosmicznej „Olympic Defender”
#Niemcy #USA #OlympicDefender #Strategiabezpieczeństwakosmicznego
W związku z przystąpieniem Niemiec do operacji kosmicznej „Olympic Defender”, czyli platformy współpracy USA z zachodnimi sojusznikami na rzecz bezpieczeństwa w kosmosie, 11 października br. w niemieckim Ministerstwie Obrony odbyła się specjalna ceremonia, na której oficjalnie ogłoszono ten fakt. W uroczystości brał udział − ze strony niemieckiej − gen. Gunter Schneider, szef Departamentu Strategii Wojskowej, Rozmieszczenia i Operacji w Federalnym Ministerstwie Obrony, a ze strony amerykańskiej − dowódca operacji gen. Stephen Whiting, a także przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady, czyli państw uczestniczących już w misji, oraz Francji i Nowej Zelandii, czyli tych, które wkrótce do niej przystąpią.
Komentując przyłączenie się Niemiec do operacji, gen. Schneider z zadowoleniem mówił o przyszłej współpracy z partnerami, dodając, że „przestrzeń kosmiczna jest domeną o najwyższym znaczeniu strategicznym”. Gen. Schneider zwrócił uwagę na działania Rosji i Chin, które podważają międzynarodowy porządek oparty na zasadach oraz stanowią rosnące zagrożenie dla Niemiec oraz ich partnerów na całym świecie. Jako przykład podał atak Rosji na Ukrainę, w związku którym istnieje zagrożenie, że Rosja weźmie na cel satelity komercyjne. Niemiecki wojskowy odniósł się do Zeitenwende, przypominając, że w nawiązaniu do tego „epokowego zwrotu” powstała niemiecka strategia bezpieczeństwa narodowego, w której bezpieczeństwo kosmiczne odgrywa ważną rolę. Dodał, że w ramach specjalnego funduszu Bundeswehry realizowane są programy obejmujące np. wymianę satelitów komunikacyjnych i rozpoznawczych.
Z kolei gen. Whiting z uznaniem wypowiedział się o osiągnięciach Niemiec w dziedzinie bezpieczeństwa kosmicznego, a wyzwania związane z przestrzenią kosmiczną określił mianem „sportu zespołowego”. Amerykański gość − na znak dobrej współpracy − otrzymał od niemieckich gospodarzy figurkę berlińskiego niedźwiedzia w kamuflażu Bundeswehry.
Za koordynację udziału Niemiec w misji odpowiedzialne będzie Dowództwo Kosmiczne Bundeswehry w Uedem, a niemieckie siły powietrzne będą rozwijać swoją działalność w przestrzeni kosmicznej. Ponadto oczekuje się opublikowania przez rząd federalny jeszcze w 2024 r. strategii bezpieczeństwa kosmicznego, która zakładać będzie ustanowienie przestrzeni kosmicznej jako podstawy zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Ma ona zawierać też gwarancję wzmocnienia odporności w kosmosie. W tym kontekście dołączenie Niemiec do misji „Olympic Defender”, która została zainicjowana jeszcze w 2019 r., jest niemal kamieniem milowym bezpieczeństwa narodowego. (S. Olszewski)
https://www.bmvg.de/de/aktuelles/zeremonie-deutschland-tritt-us-weltraumoperation-bei-5847500