Niemieckie inwestycje w Chinach wciąż rosną – pomimo rządowych założeń de-riskingu
#Niemcy #Chiny #inwestycje #BIZ #motoryzacja #de-risking
Według danych Bundesbanku wartość niemieckich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Chinach, w pierwszej połowie 2024 r., wyniosła 7,3 mld euro, co oznacza, że już przekroczyła wartość za cały poprzedni rok, która wyniosła 6,5 mld euro. Jednocześnie RFN przez ostatnie 5 lat odpowiadała za ponad 50% BIZ ogółu państw Unii Europejskiej w ChRL. Za wzrost niemieckich inwestycji odpowiadają przede wszystkim największe firmy, w tym giganci sektora motoryzacji.
Niemieccy eksperci wskazują też na trend aktywnego reinwestowania na rynku chińskim zysków wypracowanych tam przez niemieckie firmy zgodnie ze strategią „w Chinach dla Chin”. Niemiecki Instytut Ekonomiczny w Kolonii (IW Köln) podał, że ponad połowa z 19 mld euro zysków niemieckich firm w Chinach w 2023 r. została tam ponownie zainwestowana. Jest to spowodowane m. in. wnioskami z zakłóceń globalnych łańcuchów dostaw podczas pandemii COVID-19. Według Friedolina Stracka, eksperta Federalnego Związku Przemysłu Niemieckiego (BDI), niemiecki biznes jest „zdeterminowany, aby zmniejszyć wszelkie ryzyko w ich łańcuchach dostaw przez reorganizację ich na poziomie regionalnym, poprzez lokalizację”, co dzieje się przede wszystkim właśnie w Chinach.
Komentatorzy w RFN obawiają się, że biznes nie wyciągnął wniosków z lekcji niebezpiecznego uzależnienia od źródeł energii z Rosji, a eskalacja napięcia z Chinami np. w kontekście sporu o Tajwan byłaby dla niemieckiej gospodarki tragiczna w skutkach. Jak stwierdził Jörg Wüttke, działający przez wiele lat w ChRL jako menadżer (m. in. BASF) oraz szef Izby Handlowej UE: "Nasi politycy długo byli naiwni. Wielu szefów koncernów nadal jest, ponieważ wierzą, że dalej będzie tak samo i nie zauważają, jak zamyka się kaftan bezpieczeństwa". Jednocześnie dodał, że jego zdaniem "nie jesteśmy zależni od Chin, Chiny są zależne od nas: jako rynek i partner" oraz uznał za przesadzoną wiarę w RFN o zależności od Chin twierdząc, że "musimy coś zrobić przy 10-20 produktach"
Wzrost niemieckich inwestycji w Chinach pokazuje problemy z realizacją założeń Strategii Chińskiej, opublikowanej przez rząd federalny w lipcu 2023 r. Zarysowana przez władze strategia de-riskingu i dywersyfikacji zagranicznej polityki gospodarczej w celu redukcji zależności nie pokrywa się dotychczas z działaniami największych niemieckich firm. (T. Morozowski)
https://www.ft.com/content/339ac2c7-f570-4ec0-8753-54f431c6aa10