Podwyżki w niemieckim sektorze publicznym w cieniu geopolitycznych zmian
#RFN #sektor publiczny #wynagrodzenia #uprawnieniapracownicze
W dniu 6 kwietnia 2025 r. zawarto porozumienie dotyczące zmian wynagrodzeń w niemieckim sektorze publicznym. Po czterech rundach negocjacji, strajkach ostrzegawczych oraz zaangażowaniu mediatorów – Rolanda Kocha z CDU i Henninga Lühra z SPD – uzgodniono warunki dla ponad 2,5 mln pracowników, które znacznie odbiegają od wstępnych oczekiwań zgłaszanych przez związki zawodowe. Początkowym celem była podwyżka wynagrodzeń o 8%, nie mniej niż 350 euro. Zdecydowano się jednak na wzrost płac o 3–5% w 2025 r. (nie mniej niż 110 euro) oraz 2,8% w 2026 r.
W odniesieniu do postulatu dodatkowych trzech dni wolnych od pracy ustalono, że będzie to możliwe pod warunkiem rezygnacji z „trzynastki”, której wypłata jest standardem w sektorze publicznym. Ponadto uzgodniono stopniowe wydłużanie urlopu o jeden dzień rocznie od 2027 r., do maksymalnie 31 dni w roku. Nowością jest możliwość dobrowolnego zwiększenia tygodniowego wymiaru czasu pracy z 39 do 42 godzin, pod warunkiem dodatkowego wynagrodzenia za ich przepracowanie. Komentatorzy podkreślają, że osiągnięte porozumienie jest skromnym rezultatem w porównaniu z początkowymi oczekiwaniami pracowników administracji publicznej. Frank Werneke, przewodniczący związku zawodowego Verdi, przyznał, że związkom zawodowym niełatwo było zaakceptować ten kompromis: „Jest to trudny kompromis w trudnych czasach”.
Podpisane porozumienie odzwierciedla realistyczne podejście administracji publicznej do wyzwań finansowych i geopolitycznych, przed którymi stoją Niemcy. Stanowi to pozytywny sygnał dla przyszłej koalicji, która będzie musiała przeprowadzić strukturalne reformy, mające na celu również redukcję kosztów funkcjonowania państwa. (J. Schulz)