Polityka migracyjna Niemiec w cieniu Solingen
#Niemcy #Solingen #politykamigracyjna #CDU/CSU #SPD #Merz #Dobrindt
Atak nożownika w Solingen (23.08 br.) wywołał w Niemczech kolejną debatę na temat polityki migracyjnej. Po ataku, w którym zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych, pojawiły się głosy z różnych stron niemieckiej sceny politycznej, domagające się zaostrzenia przepisów migracyjnych. Czołowy polityk CSU Alexander Dobrindt, w odpowiedzi na rosnące napięcia, przedstawił pięciopunktowy plan zaostrzenia polityki migracyjnej. W wywiadzie dla t-online stwierdził, że potrzebny jest „twardy kurs obejmujący konsekwentne deportacje, zakazy pobytu, cofanie paszportów i zatrzymania w oczekiwaniu na deportację”. W podobnym tonie wypowiedział się Friedrich Merz, lider CDU. Apelując o „bezkompromisowe podejście” do kwestii migracji, wskazał, że obecny system azylowy jest niewydolny i wymaga pilnej reformy. Jego zdaniem Niemcy muszą zredukować liczbę przyjmowanych migrantów, zwłaszcza z krajów, które nie są bezpośrednio dotknięte wojną.
Z kolei sekretarz generalny SPD Kevin Kühnert w porannej rozmowie w ARD zauważył, że wprowadzenie zbyt restrykcyjnych przepisów może naruszyć zasady humanitarne, na których opiera się niemiecka polityka migracyjna. Kühnert podkreślił, że choć wydarzenia takie jak w Solingen są tragiczne, to jednak nie można na ich podstawie budować całej polityki wobec uchodźców. Zwrócił także uwagę, że zmiany, jakie proponują Dobrindt i Merz, są niezgodne z art. 16a Ustawy Zasadniczej, gwarantującej indywidualne prawo do azylu.
Pojawiły się również głosy ostrzegające przed wykorzystywaniem tragedii w Solingen do zdobywania punktów wyborczych przed nadchodzącymi wyborami w Saksonii i Turyngii. Na łamach „Der Spiegel” zwrócono uwagę, że reakcje polityków na wydarzenia w Solingen mogą doprowadzić do wzrostu napięć społecznych, jeśli zamiast konstruktywnej dyskusji, dominować będą populistyczne hasła.
Pomimo różnic zdań zarówno zwolennicy zaostrzenia polityki migracyjnej, jak i jej przeciwnicy zgadzają się co do potrzeby zreformowania obecnego systemu, choć kierunki tych zmian pozostają przedmiotem intensywnej debaty. W każdym razie narastające napięcia społeczne, wynikające z obaw przed rosnącą liczbą migrantów, będą miały wpływ na niemiecką politykę migracyjną. (M. Schulz)
https://www.spiegel.de/politik/deutschland/news-solingen-wahlkampfendspurt-ost-nahost-verhandlungen-a-076221f2-f41c-410a-8da5-34b84da9054f
https://www.zeit.de/politik/deutschland/2024-08/kevin-kuehnert-asyl-bewerber-syrien-afghanistan-forderungen-friedrich-merz-solingen-attacke