Polska w umowie koalicyjnej CDU, CSU i SPD
#TrójkątWeimarski #Weimarplus #umowakoalicyjna2025
W umowie koalicyjnej partii tworzących nowy rząd Niemiec pt. „Odpowiedzialność za Niemcy”, przedstawionej 9 kwietnia br. podczas konferencji prasowej liderów CDU, CSU i SPD, znalazło się kilka bezpośrednich odniesień do relacji z Polską. Nowa koalicja rządowa zadeklarowała wolę dalszego pogłębiania współpracy z Polską w ramach Trójkąta Weimarskiego, a także zapowiedziała działania na rzecz rozwoju infrastruktury transgranicznej. Duże znaczenie przypisano polityce pamięci i zobowiązano się do zaangażowania w utworzenie w Berlinie miejsca pamięci dla ofiar niemieckiej agresji i okupacji Polski.
Zgodnie z przewidywaniami w umowie koalicyjnej CDU, CSU i SPD znalazło się odniesienie do współpracy z Polską w ramach Trójkąta Weimarskiego jako formatu ściślejszej koordynacji w sprawach europejskich. Nowa niemiecka koalicja rządowa przede wszystkim zapowiedziała dążenie do regularnych konsultacji w Trójkącie Weimarskim, a nawet zaproponowała rozszerzenie tego formatu o inne państwa, w ramach „Weimar plus”. Efektem tego ma być bardziej zintegrowane i spójne działanie w Europie.
W dokumencie zawarto także deklarację pogłębiania partnerstwa z Polską w dziedzinie nauki, kultury i sportu, podkreślając, że przyczyni się to do wzmacniania więzi obywatelskich między Niemcami a Polakami. Wspierana będzie wymiana młodzieży i współpraca między instytucjami, służące budowaniu trwałych relacji i umacnianiu europejskiej wspólnoty wartości.
Podkreślono również konieczność rozwoju infrastruktury transportowej łączącej Niemcy z Polską. Nowy rząd federalny zapowiada szybkie działania w zakresie planowania i finansowania rozbudowy połączeń kolejowych i drogowych w kierunku Polski i Czech. Celem jest poprawa dostępności transgranicznej i integracja komunikacyjna regionów przygranicznych. W tym kontekście przewiduje się także uruchomienie nowoczesnych pociągów dalekobieżnych w standardzie europejskim, ułatwiających podróże i wymianę gospodarczą z państwami sąsiadującymi.
Nowa koalicja rządowa zadeklarowała w umowie wolę zaangażowania na rzecz utworzenia w Berlinie miejsca pamięci dla polskich ofiar niemieckiej agresji i okupacji. Miałoby ono powstać na placu dawnej Opery Krolla i być nie tylko miejscem upamiętnienia, ale też refleksji nad wspólną historią. Towarzyszyć temu będzie budowa Domu Niemiecko-Polskiego w centrum Berlina – przestrzeni służącej zarówno pamięci, jak i współczesnemu dialogowi oraz spotkaniom obywateli obu państw. Warto przypomnieć, że w programach wyborczych ani chadecji, ani SPD taki zapis się nie pojawił, tym bardziej więc należy to podkreślić. (P. Tepper)
https://www.koalitionsvertrag2025.de/