Uzgodniono treść umowy koalicyjnej CDU, CSU i SPD
#Niemcy #umowakoalicyjna #CDU #CSU #SPD #Merz #Söder #Klingbeil #Esken
Po trwających cztery tygodnie negocjacjach koalicyjnych 9 kwietnia br. na konferencji prasowej z udziałem liderów uczestniczących w nich partii Friedricha Merza (CDU), Markusa Södera (CSU) oraz Larsa Klingbeila i Saskii Esken (SPD) przedstawiono główne założenia umowy koalicyjnej, stanowiącej kluczowy etap formowania nowego rządu. Teraz partie koalicyjne muszą zaakceptować tekst umowy, co nastąpi w drugiej połowie kwietnia br. Na 7 maja br. zaplanowano głosowanie w Bundestagu w sprawie wyboru Merza na stanowisko kanclerza federalnego.
Zdaniem Merza umowa koalicyjna jest przede wszystkim „jasnym sygnałem dla obywateli oraz dla naszych partnerów w Unii Europejskiej: Niemcy dostaną zdolny do działania i zdecydowany w swoich działaniach rząd”. Dokument pt. „Odpowiedzialność za Niemcy” (Verantwortung für Deutschland) kładzie główny nacisk na kwestie gospodarcze, finansowe, bezpieczeństwa wewnętrznego oraz związane z polityką migracyjną. Piąty rozdział dokumentu dotyczy odpowiedzialnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz roli Niemiec w Europie i świecie.
W trzech miejscach umowy pojawiło się odniesienie do Polski: w kontekście rozwijania infrastruktury transportowej, w odniesieniu do pogłębiania przyjaźni i dążenia do ścisłej koordynacji w ramach Trójkąta Weimarskiego we wszystkich ważnych kwestiach polityki europejskiej, poparcia dla szybkiego utworzenia miejsca pamięci ofiar niemieckiej agresji i okupacji w Polsce (lokalizacja to plac dawnej Opery Krolla) oraz dla budowy Domu Polsko-Niemieckiego jako miejsca pamięci i spotkań w centrum Berlina. Zapowiedziano także wsparcie dla realizacji wspólnych projektów młodzieżowych i rozwijania współpracy transgranicznej.
W umowie znalazło się wiele obietnic wyborczych partii chadeckich i SPD, choć obie strony poczyniły znaczne ustępstwa. Zapisano m.in. ulgi i udogodnienia podatkowe dla obywateli i przedsiębiorców, a w połowie kadencji ma nastąpić obniżenie stawek podatku dochodowego dla osób o niskich i średnich dochodach. Płaca minimalna powinna zostać podniesiona do poziomu 15 euro za godzinę w 2026 r. Zasiłek obywatelski (Bürgergeld) ma być zniesiony i zastąpiony przez „podstawowe zabezpieczenie dla osób szukających pracy”. Zapowiedziano inwestycje w infrastrukturę w celu pobudzenia gospodarki na podstawie wcześniej uchwalonych specjalnych funduszy.
Polityka migracyjna będzie zaostrzona. Głównym celem ma być ograniczenie nielegalnej imigracji. Koalicjanci zapowiedzieli ofensywę deportacyjną, co ma skutkować przyspieszeniem i ułatwieniem procedur przy odsyłaniu imigrantów bez prawa pobytu w Niemczech; prawo do azylu nie zostanie jednak naruszone. W porozumieniu z sąsiadami będą cofane na granicy osoby próbujące ubiegać się o azyl w Niemczech. Zadeklarowano utrzymanie Deutschlandticket w obecnej wysokości (58 euro miesięcznie), jednak w 2029 r. zakłada się podniesienie ceny biletu.
W ostatnim rozdziale umowy zapisano podział resortów między poszczególne partie, ale bez ujawniania personaliów. Nowy rząd składać się będzie z kanclerza i 17 ministrów. Politycy CDU staną na czele siedmiu ministerstw, CSU trzech, a SPD siedmiu. Zerwano z wieloletnią tradycją rozdzielenia między partie koalicyjne stanowiska kanclerza i ministra spraw zagranicznych. Tym razem oba stanowiska przypadną CDU. W zamian SPD przejmie resort obrony, który w dotychczasowych koalicjach tych partii obejmowali politycy chadeccy. Nowością będzie wyodrębnienie − zgodnie z postulatem CDU/CSU − osobnego resortu cyfryzacji. (P. Kubiak)
https://www.spd.de/fileadmin/Dokumente/Koalitionsvertrag_2025.pdf
https://www.tagesschau.de/inland/bundestagswahl-koalitionsvertrag-cdu-csu-spd-100.html